طراحی سایت !!!! واقعا چیست ؟

فرق طراحی وب و توسعه دهنده وب

به نام خدا

سلام دوستان

امیدوارم حالتون خوب باشه و به خوبی و خوشی این مطلب رو بخونید .

مثلا سایت زدم که هر از چند گاهی مطلب بذارم ولی نمیدونم چرا اصلا حس نوشتن ندارم !!! در هر صورت ببخشید دیگ 🙁

خب !!! و اما اینکه طراحی سایت چیه !!!

برای توضیح این مطلب ما باید به دو تا مطلب دیگه بپردازیم و اونم دوتا مفهوم به اسم های web design و web developer !!! که به فارسی میشه طراح وب و توسعه دهنده وب.

سوال  : آیا واقعا با هم فرق دارن ؟؟؟

پاسخ : آره در اصل فرق دارن !!!

 

بنده طبق تجربه فوق اندکی که دارم حس میکنم وقتی یکی میگه من طراح سایتم اطرافیان فکر میکنن این بنده خدا هم  web designer و هم web developer هستش. در صورتی که این دو دو مفهوم جدا از هم هستند و بهتره که ببینیم قبل از شروع فرآیند یادگیری طراحی سایت به کدوم یکی ازین دو علاقه داریم تا بریم سمت همون، چون وقتی اینطور هدف گذاری بشه بهتر میشه پیشرفت کرد.

 

و اما اینکه هر کدوم چه هستند و چرا ؟

 

طراح وب یا web designer کیست؟

طراحی وب همونطور که از اسمش هم مشخصه کسی است که در اصل باید دو تا ویژگی خلاقانه و تکنیکالی رو داشته باشه و با استفاده از این دو ویژگی به ساختن یا طراحی مجدد وب سایت بپردازه.

طراح وب در اصل توانایی درک انچه که برای ایجاد یک وب سایت لازم هست رو داره و با استفاده از اون یک وب سایتی طراحی میکنه که برای کاربر جذاب باشه.

کار اصلی طراح وب طراحی صفحات وب هستش.

جنبه زیباشناسی، انتخاب رنگ مناسب، فونت، طرح ها مناسب، تصاویر زیبا و … از مهم ترین ویژگی هایی هست که کل شخصیت یک وب سایت رو ایجاد میکنه. همچنین علاوه بر این نکات باید جنبه های شناختی و اینکه قراره وب سایت در چه زمینه ای مورد استفاده قرار بگیره هم در اولویت باشه چرا که مهمه تا یک صفحه ایجاد بکنیم که بازار هدف بتونه با اون ارتباط برقرار کنه.

به عنوان مثال یک وب سایت که برای کودکان طراحی میشه نیاز دار ه که یک سری رنگ های روشن و شاد و یک فونت آسان و خوانا برای خواندن با تعداد زیادی از تصاویر و متن های جذاب باشه تا بتونه مخاطب رو جذب کنه و برای رده سنی کودکان مناسب باشه.

 

زبان های مورد استفاده طراحی وب : HTML , CSS , JavaScript

 

اما توسعه دهنده وب یا web developer کیست ؟

توسعه دهنده وب در اصل یک برنامه نویس هستش که تخصصش در توسعه برنامه های وب یا برنامه هایی هست که از طریق http ب یک وب سرور وصل میشن و یک سری اطلاعات رو میگیرن و به کاربر نشون میدن.

کار توسعه دهنده وب در اصل در بک اند یا پشت پرده هستش و برنامه هایی که اون مینوسه برای ما جنبه ظاهری نداره و ما چیزی نمیبینیم ازشون بلکه کاری که برنامه هاش انجام میده اینه که درخواست های کاربر رو تحلیل میکنه و طبق اونا به کاربر جواب میده.

همچنین نباید یک توسعه دهنده وب رو با یک طراح وب اشتباه گرفت چون که طراح وب تنها کار زیبا سازی یک وب سایت رو طبق تخصص های مورد نیاز انجام میده ولی کار توسعه دهنده وب گرافیکی نیست و کار های پشت پرده هستش ( همون دست های پشت پرده برنامه نویسین اینا 😀 )

اما زبان هایی که برای این بخش استفاده میشه طیف وسیعی داره و تقریبا میشه گفت از اکثر زبان ها میشه استفاده کرد ولی پرکاربرد ترین هاشون اینا هستن : PHP , js(nodejs), python, perl, asp(c#),perl , ….

 

دیگه فک میکنم دیگه بس باشه برای این مطلب و تا حدودی با فرق این دو مفهوم آشنا شده باشد ، ان شاء الله عمری بود در مطالب دیگه در خدمت شما هستیم !!! 🙂

 

منابع : 

www.techopedia.com/definition/17353/web-developer

www.sokanu.com/careers/web-designer

و اطلاعات خودم 😀

دیدگاهتان را بنویسید